Ні для кого не буде відкриттям, що охоронці в супермаркетах перевищують свої повноваження, намагаючись видати себе за правоохоронні органи (працівників поліції), при цьому іноді безпідставно затримують покупців та обшукують їх в супереч закону. Крім того існують не поодинокі випадки погроз з боку працівників охорони в адресу клієнтів (покупців) магазину.

Потрібно пам’ятати, що у 2018 році, будь-які питання охорони регулюються Законом України «Про охоронну діяльність» який регулює питання, які дії охоронець магазину (супермаркету) по відношенню до вас може вчиняти, а які ні. Давайте розберемось хто такий охоронець в супермаркеті, та які права він має.

Охоронець супермаркету – це персонал самого магазину або охоронної компанії, який наділений правами та обов’язками визначеними законодавством України, належить до суб’єкта  охоронної діяльності, який отримав відповідну ліцензію, здійснює заходи пов’язані з  охороною майна супермаркету/магазину. Вони мають право здійснювати відкриту фото та відео зйомку, та запобігати порушенням в межах наданих повноважень (ст. 6 ЗУ «Про охоронну діяльність»).

Охоронець має мати на одязі ознаки належності до суб’єкта охоронної діяльності, а саме: Посвідчення з підписом керівника суб’єкта охоронної діяльності, в якому зазначаються прізвище, ім’я, по батькові особи, яка належить до персоналу охорони, дата видачі і термін дії посвідчення та міститься фотокартка особи, якій видано посвідчення.

Щодо огляду речей, персонал охорони може просити особу викласти речі з кишень, сумок на стіл з ціллю виявлення викраденого. Поверхневий огляд проводиться з вашої добровільної згоди в присутності двох понятих, в освітленому місці. Потрібно пам’ятати, що поверхневий огляд без вашої згоди можуть проводити лише правоохоронні органи знову  таки в освітленому місці та у присутності двох понятих.

Працівники охорони не мають права вилучати телефони, забороняти телефонувати, вимагати від вас пройти у кімнату для охорони. Охорона ні якому разі не може застосовувати  щодо вас силові методи навіть якщо у них є будь яка підозра, окрім випадків коли ви явно, відкрито посягайте на права інших людей, в такому випадку будь яка особа в тому числі охоронець, можуть застосувати до вас силу з метою зупинення правопорушення.

Слід пам’ятати, що охоронець не має додаткових прав відносно інших осіб, як і будь-який громадянин він має право провести громадське затримання до приїзду поліції. Затримувати особу персонал охорони може лише в тому випадку, коли безпосередньо бачили факт здійснення крадіжки, або для припинення суспільної небезпеки. Якщо особа впевнена у своїй невинуватості, а охорона наполягає на факті крадіжки, найкращий варіант самому викликати поліцію і поскаржитись на дії охорони. Крім того варто попросити працівників магазину надати вам книгу скарг та пропозицій, та докладно описати в ній неправомірні дії які були застосовані до вас з боку працівників охорони. Не забрудьте у книзі скарг та пропозицій вказати своє прізвище ім’я та по батькові, адресу для листування та номер телефону. В такому випадку скарга не буде вважатися анонімною і про результати її розгляду вас керівництво магазину зобов’язані  повідомити. Якщо ви вважаєте, що вас безпідставно затримали, то охоронців можна притягнути до кримінальної відповідальності за незаконне затримання.

Згідно ст. 371 Кримінального кодексу України,

  1. Завідомо незаконне затримання або незаконний привід –

караються позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років або обмеженням волі на строк до трьох років.

  1. Завідомо незаконні домашній арешт або тримання під вартою –

карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

  1. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки або були вчинені з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відмовити у вході до супермаркету або вивести людину з магазину працівники охорони можуть у випадку, коли особа перебуває у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння та порушує громадський порядок і права інших покупців.

На протиправні дії охоронців можна поскаржитись до інспекції у справах захисту прав споживачів, звернутись зі скаргою до прокуратури чи поліції або з позовом до суду.