08.07.2017 року, вступив в силу Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини  на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості  зі сплати аліментів” (надалі – Аліменти 2018).

Найважливішою новелою Аліменти 2018 є насамперед те, що відтепер аліменти визнаються власністю дитини. Той із батьків, на ім ‘я якого їх виплачують, може розпоряджатися коштами винятково в інтересах дитини. При цьому неповнолітня дитина може самостійно отримувати та розпоряджатися нарахованими аліментами. Попередні редакції норм Сімейного кодексу України передбачали, що аліменти є  власністю того з батьків, на ім’я якого їх  виплачують.

Крім того збільшено мінімальний розмір аліменів у  2021. Тепер він становить 50 % прожиткового мінімуму  для дитини відповідного віку, раніше був 30%. На сьогодні прожитковий мінімум становить для дітей вік яких:
 • до 6 років: з 1 січня 2021 року — 1 921 грн.; з 1 липня — 2 013 грн.; з 1 грудня — 2 100 грн.
 • від 6 до 18 років: з 1 січня 2021 року — 2 395 грн.; з 1 липня — 2 510 грн.; з 1 грудня — 2 618 грн – 972 грн.

Є низка критеріїв для визначення розміру аліментів судом:

 • Чи потребує дитина лікування, який її стан здоров’я;
 • Яке матеріальне становище платника аліментів та який його стан здоров’я
 • Чи є у платника аліментів на утриманні інші діти, або інші особи які потребують матеріального утримання (непрацездатні батьки);
 • Яке фінансове становище того з батьків з ким проживає дитина;

28.08.2018 року набрав чинності Закон “Про внесення змін до  деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для  посилення захисту права дитини на належне утримання”.

Не обійшлося без змін у частині санкцій за несплату аліментів. З’явилися нові інструменти для примусового виконання судових рішень по стягненню аліментів, серед яких:
 • тимчасове обмеження права на виїзд із України;
 • обмеження в праві керування транспортними засобами;
 • обмеження в праві користування зброєю й у праві полювання;

Внесеними змінами до Закону “Про виконавче провадження” законодавець надав державним виконавцям додаткові права. зокрема,на підставі судового рішення,право виносити відповідні постанови. А саме постанови про обмеження права на виїзд із України, обмеження  в праві керування транспортним засобом тощо. Але при умові заборгованості зі сплати аліментів, утвореної протягом чотирьох місяців (трьох місяців – якщо дитина має інвалідність або тяжкохвора).

До відома, раніше для того щоб обмежити боржника у праві виїзду за межі території України за несплату аліментів потрібно було пройти досить складну і витратну процедуру. Звернення до державного виконавця з проханням, щоб останній звернувся до суду з поданням про обмеження боржника по аліментам у виїзді за кордон. При цьому самого лише факту наявності заборгованості було недостатньо. Потрібно було також доводити факт «ухилення» боржника від виконання судового рішення по сплаті аліментів, що було зовсім не просто. Особливо у випадках коли боржник періодично сплачував символічні суми та сумлінно з’являвся до державного на кожний його виклик.

На практиці сьогодні обмеження ДВС працюють так. У разі виникнення заборгованості зі сплати аліментів протягом:
 • 3 місяців – державний виконавець обмежує право боржника по сплаті аліментів на виїзд за кордон;
 • 4 місяців – обмежує право керування транспортним засобом;

Передбачено також новий вид адміністративного покарання – суспільно корисні  роботи у випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів, на підставі відповідної заяви про сплату аліментів і якщо після  ухвалення судового рішення такий борг не було навіть частково погашено. У разі здійснення протягом року повторного адміністративного правопорушення, пов’язаного з невиконанням судового рішення по сплаті аліментів, передбачено адміністративне стягнення  у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 240 до  360 годин. У разі ухилення платника аліментів від відбування такого адміністративного покарання закон установлює адміністративну відповідальність і передбачає адміністративний арешт на строк до 10 діб, а у випадку злісного ухилення – передбачена навіть  кримінальна у вигляді позбавлення волі на строк до 2 років .

Застосування перерахованих вище санкцій можливе за умови наявності в аліментнозобов’язаного боргу по сплаті аліментів, розмір якого сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, і за три місяці – якщо дитина має інвалідність або тяжкохвора, і на підставі судового рішення про стягнення плати за аліментами (раніше необхідним було утворення заборгованості за шість місяців за будь-яких обставин).

Щодо фінансових санкцій за несплату аліментів, то тут теж є істотні зміни. Так, згідно з внесеними змінами передбачаються штрафи за несплату аліменти 2021:
 • 20 % від суми боргу за 1 рік;
 • 30 % від суми богу за 2 роки;
 • 50 % від суми богу за 3 роки і більше;

Раніше штрафні санкції за несплату аліментів були менш значними й обмежувалися тільки правом отримувача аліментів вимагати неустойку у вигляді пені розмір якої становив 1 % від суми заборгованості по сплаті аліментів за кожний день прострочення. Сума пені не повинна була перевищувати 100 % розміру основного бору.

Також є можливість автоматичного арешту коштів боржника у випадку наявності відповідного судового рішення..

Установлена можливість для того з батьків, з яким за рішенням суду визначено місце проживання дитини, самостійно приймати рішення про тимчасовий виїзд  дитини за кордон з метою її лікування, навчання , а також відпочинку за наявності заборгованості зі сплати аліментів  другого з батьків, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних  платежів за 4 місяці (а якщо дитина має інвалідність або тяжкохвора – то за 3 місяці). Згода другого з батьків з ким дитина не проживає взагалі не потрібна. Якщо виїзд дитини за межі території України планується на строк до одного місяця.

Раніше за несплату аліментів понад шість місяців можливо було в судовому порядку домогтися дозволу на виїзд дитини за межі України без згоди другого з батьків. Цю процедуру необхідно було проходити щоразу під конкретний виїзд із обов’язковою вказівкою країни перебування, тривалості та цілей поїздки.

Висновок:

Безумовно, нові санкції за несплату або прострочення аліментних платежів дадуть змогу скоротити кількість недобросовісних платників аліментів. Оскільки раніше чітких санкцій саме за несплату аліментів у законодавстві не передбачалося. Недобросовісний платник аліментів не зможе, як раніше, перешкоджати дитині у виїзді за межі території України. Посилення юридичної відповідальності за несплату аліменти 2018, пропорційно збільшує захист дітей у цій сфері правових відносин. Наближає Україну до давно існуючих європейських стандартів захисту дітей.