На сьогоднішній день суди перевантажені справами про адміністративні правопорушення зокрема справами по ст. 130 КУпАП, щодо керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Дуже часто водії припускаються критичних помилок, внаслідок чого їх позбавляють права керувати транспортними засобами мінімум на 1 рік та призначають штраф від 10200 грн.

Як не варто діяти, якщо Вас зупинили та примушують пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння:

 • Ні в якому разі не відмовляйтесь від огляду, оскільки це буде розцінюватися в майбутньому судом, як те що ви перебували у стані алкогольного сп’яніння;
 • Якщо інспектори поліції змушують вас відразу їхати до медичного закладу для проведення перевірки на стан алкогольного сп’яніння – наполягайте на тому, що спершу бажаєте пройти тест на місці зупинки;
 • Не варто проводити юридичний аналіз щодо дозвільної документації на вимірювальний прилад на місці зупинки, краще довірити цей етап адвокату, який зможе провести таку перевірку на стадії судового розгляду справи про адміністративне правопорушення;
 • Після проходження на місці зупинки освідування на стан алкогольного сп’яніння, у випадку наявності сумнівів достовірності та точності результатів вимірювання, рекомендовано пройти повторний огляд в медичному закладі. Наполягайте щоб інспектори поліції доставили вас до лікарні;
 • У протоколі про адміністративне правопорушення, у своїх письмових поясненнях, вкажіть про всі порушення, які на вашу думку були допущені працівниками поліції під час встановлення та фіксування у вас стану алкогольного сп’яніння.

Підстави (причини) проведення огляду на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння

Згідно чинного законодавства України, ознаками алкогольного сп’яніння є:

 • наявність запаху алкоголю з порожнини рота;
 • порушена координація рухів тіла;
 • специфічна, нечітка, не виразна з порушеннями мова;
 • тремтіння долонь рук;
 • занадто бліде або червоне забарвлення шкіри обличчя;
 • неадекватна поведінка.

Згідно чинного законодавства України, ознаками наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:

 • наявність однієї чи декількох вищевказаних ознак стану алкогольного сп’яніння (окрім запаху алкоголю з порожнини рота);
 • звужені чи занадто розширені зіниці очей, що не реагують на світло;
 • уповільнена або прискорена рухливість ходи, мови, інших рухів тіла;
 • почервоніння обличчя або неприродна його блідість.

Підстави складання протоколу про адміністративне правопорушення

Існує дві підстави для інспектора поліції скласти Протокол про адміністративне правопорушення по ст. 130 КУпАП:

 1. порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху у випадку коли водій відмовився від проходження огляду. Вказаною нормою передбачено, що водій зобов’язаний на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення або спростування стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
 2. порушення п. 2.9 а Правил дорожнього руху, якщо встановлено, що водій керував автомобілем у стані сп’яніння. Пункт правил 2.9 а передбачає заборону водію керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Інспектор поліції не має права допускати порушення огляду на стан сп’яніння

Процедура проходження огляду розписана у ст. 266 КУпАП і складається з наступних етапів.

Огляд на стан сп’яніння проводиться інспекторами поліції на місці зупинки транспортного засобу з використанням портативних спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, здебільшого це алкотестер Dräger Alcotest;

Лікарем медичного закладу охорони здоров’я, а у сільській місцевості у випадку відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який має спеціальну підготовку);

У випадку відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я;

У разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп’яніння учасників цієї пригоди є обов’язковим у закладі охорони здоров’я.

Огляд водія на стан сп’яніння, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у обов’язковій присутності двох свідків.

Час проходження огляду обмежений

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у закладах охорони здоров’я не пізніше двох годин від моменту встановлення підстав для його проведення.

Огляд у закладі охорони здоров’я та складення медичного висновку за результатами огляду здійснюється у присутності поліцейського.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, який був здійснений із порушеннями вищевказаних вимог, вважається недійсним.

Оскарження постанови суду по ст. 130 КУпАП

Справи про адміністративні правопорушення згідно ст. 130 КУпАП зазвичай закривають у зв’язку із наступними обставинами:

 • за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП);
 • закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП (п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП);

Справа про адміністративне правопорушення обов’язково розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У випадку відсутності такої особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є докази про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Тобто без вашої присутності справа по ст. 130 КУпАП не повинна розглядатися, проте якщо ви навмисно будете затягувати судовий розгляд, ігноруючи судові повістки та без поважних причин пропускати судові засідання, суд винесе постанову без вашої присутності і у переважній більшості ця постанова буде не на вашу користь.

Доведення невинуватості по ст. 130 КУпАП

Від початку і до кінця процес складання протоколу про адміністративне правопорушення по ст. 130 КУпАП та спілкування з поліцейським повинен фіксуватися на відеореєстратор автомобіля патрульної поліції та нагрудну камеру поліцейського. У разі відсутності в матеріалах справи зазначених відеозаписів, ви маєте право їх витребовувати та досліджувати в судовому засіданні доводячи свою невинуватість.

Не зайвим буде також заявити клопотання про виклик свідків у присутності яких проводився огляд вас на стан алкогольного сп’янінням та допитати їх у судовому засіданні.

Ключовим моментом у захисті особи яка притягається до адміністративної відповідальності є участь захисника (адвокат по ст. 130 КУпАП).

У розгляді справи про адміністративне правопорушення захищати вас може лише адвокат, який має свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Потрібно розуміти, що процес захисту особи яка притягається до адміністративної відповідальності згідно ст. 130 КУпАП є складною юридичною процедурою з великою кількістю різних нюансів якими не можна нехтувати і які потрібно розуміти. Без відповідної юридичної підготовки у вас мало шансів на отримання рішення суду по ст. 130 КУпАП яке буде на вашу користь. Вирішення такої відповідальної справи, краще довірити фахівцям у яких за плечами не один рік позитивного практичного  досвіду у даних справах в іншому випадку ви ризикуєте втратити право керування транспортними засобами мінімум на 1 рік та штраф розмір якого станом на 22.03.2019 року становить від 10200 грн.